
The PS2501-1-W-A is a single NPN transistor from California Eastern Laboratories with a collector-emitter voltage rating of 80V and a maximum collector current of 50mA. It has a maximum power dissipation of 150mW and can operate over a temperature range of -55°C to 100°C. The transistor is packaged in a PDIP and is mounted through a hole. It has a high isolation voltage of 5kV and a reverse breakdown voltage of 6V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the California Eastern Laboratories PS2501-1-W-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80V |
| Current Transfer Ratio | 260% |
| Forward Current | 80mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Max Collector Current | 50mA |
| Max Input Current | 1A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for California Eastern Laboratories PS2501-1-W-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
