The PS2561DL2-1Y-V-H-A transistor from California Eastern Laboratories is a DC input device with a maximum collector current of 50mA and a collector emitter saturation voltage of 300mV. It has a maximum power dissipation of 150mW and operates within a temperature range of -55°C to 110°C. The transistor is packaged in a surface mount SMD/SMT package and is available in bulk packaging. It is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Input Type | DC |
| Max Collector Current | 50mA |
| Max Input Current | 1A |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |