
4-Pin PDIP Transistor Output Optocoupler, DC Input, DC Output, featuring 1 channel per chip. Offers 5000 Vrms isolation, a 200% to 400% current transfer ratio, and a maximum collector current of 50 mA. Operates within a -55°C to 100°C temperature range with a maximum forward voltage of 1.4V and maximum collector-emitter voltage of 80V. Through-hole mounting in a plastic dual in-line package with a 2.54mm pin pitch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the California Eastern Laboratories PS2581L1-L-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | PDIP |
| Package Description | Plastic Dual In Line Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 4.6 |
| Package Width (mm) | 6.5 |
| Package Height (mm) | 3.5 |
| Seated Plane Height (mm) | 3.85 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Output Type | DC |
| Input Type | DC |
| Output Device | Transistor |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Minimum Isolation Voltage | 5000Vrms |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Minimum Current Transfer Ratio | 200% |
| Maximum Forward Voltage | 1.4V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 80V |
| Maximum Current Transfer Ratio | 400% |
| Maximum Collector Current | 50mA |
| Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Maximum Power Dissipation | 150mW |
| Maximum Reverse Voltage | 6V |
| Cage Code | 62104 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541408000 |
| Schedule B | 8541408000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for California Eastern Laboratories PS2581L1-L-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.