The PS2701A-1-F4-A is a single NPN transistor from California Eastern Laboratories. It has a collector-emitter voltage rating of 70V and a saturation voltage of 300mV. The device is suitable for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -55°C to 100°C. The transistor is packaged in a SOP package and is available on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOP |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 70V |
| Current Transfer Ratio | 300% |
| Forward Current | 30mA |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 150mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RoHS | Compliant |