The PS2911-1-V-L-A is a NPN transistor with a collector emitter saturation voltage of 300mV, maximum collector current of 40mA, and maximum input current of 500mA. It operates within a temperature range of -55°C to 100°C and has a maximum power dissipation of 120mW. The transistor is packaged in a rail/tube format and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Input Type | DC |
| Max Collector Current | 40mA |
| Max Input Current | 500mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 120mW |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |