China Resource Microelectronics CRTT056N06N technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel MOSFET |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 123A |
| On-Resistance @ VGS=10V Typ | 4.2mΩ |
| On-Resistance @ VGS=10V Max | 5.6mΩ |
| Gate Threshold Voltage Min | 2.4V |
| Gate Threshold Voltage Max | 3.6V |
| Total Gate Charge Typ | 77nC |
| Input Capacitance Typ | 3135pF |