CQ4LF-1.0 is a 1.0oz (30ml) squeeze bottle of liquid flux designed for high-performance soldering. It is a no-clean, water-washable formula that is lead-free, RoHS 3, and REACH compliant. The flux is designed for Rework, BGA, and SMT applications and can be safely cleaned with hot water (60°C+).
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Chip Quik CQ4LF-1.0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Volume | 1oz |
| Volume | 30ml |
| Flux Type | No-Clean, Water-Washable |
| Flux Classification | ORL0 |
| Specific Gravity | 1.01g/cc |
| Solid Content | 3.3% |
| RoHS | Compliant (RoHS 3) |
| REACH | Compliant |
Download the complete datasheet for Chip Quik CQ4LF-1.0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.