
SMA jack RF connector uses straight printed-circuit-board mounting with solder termination. The connector has 50 ohm impedance and supports operation to 18 GHz. It uses a brass body with gold finish, beryllium-copper contacts with gold plating, and a PTFE insulator. The single-port connector is rated for 335 Vrms working voltage, 500 minimum mating cycles, and an operating temperature range of -65 °C to +165 °C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Series | SMA |
| Type | Standard |
| Termination Type | Solder |
| Termination Style | Printed Circuit Board |
| Gender | Jack |
| Mounting Style | Straight PCB Mount |
| Body Style | Straight |
| Body Material | Brass |
| Body Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Insulator | PTFE |
| Maximum Frequency | 18GHz |
| Durability | 500cycles min |
| Operating Temperature Range | -65 to +165°C |
| Impedance | 50Ohms |
| Working Voltage | 335Vrms |
| Insulation Resistance | 5000mOhms Min |
| Number of Ports | 1 |
| Leg Length | 3.94mm |
These are design resources that include the Cinch Connectivity Solutions 142-0701-201
User guide for the ADL5960-EVALZ, a 10 MHz to 20 GHz integrated vector network analyzer (VNA) front end featuring an integrated bidirectional bridge and downconversion mixers.