
Processors - Application Specialized IC Hgh-Prfrmnc Low- Power SOC w/SDRAM
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | LQFP |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 74MHz |
| Height | 1.4mm |
| Interface | Serial, UART |
| Length | 28mm |
| Max Frequency | 74MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Cores | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 36 |
| RAM Size | 48KB |
| Series | EP7309 |
| Weight | 0.091254oz |
| Width | 28mm |
| RoHS | Compliant |
