Citizen CM309S-20.000MBBEUT technical specifications.
| Capacitance | 1.2E-11F |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50R |
| Frequency | 20MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Height | 3.6mm |
| Length | 12.4mm |
| Load Capacitance | 12pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CM309S |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 50ppm |
| Width | 4.4mm |