The CM309S29.500MABJTR oscillator from Citizen operates at a frequency of 29.5MHz with a stability of 50ppm. It features a low ESR of 50R and a load capacitance of 18pF. The device is suitable for surface mount applications and is packaged in cut tape. It can be used in temperatures ranging from -10°C to 60°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Citizen CM309S29.500MABJTR technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50R |
| Frequency | 29.5MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Frequency Tolerance | 30ppm |
| Load Capacitance | 18pF |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |