Citizen CM309S64.000MABJ-UT technical specifications.
| Capacitance | 1.8E-11F |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80R |
| Frequency | 64MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Frequency Tolerance | 30ppm |
| Height | 0.146inch |
| Length | 0.488inch |
| Load Capacitance | 18pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 64 MHz |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CM309S |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 30ppm |
| Width | 4.4mm |