The CSX532FBC-16.384M-UT is a ceramic oscillator from Citizen with a frequency of 16.384MHz and a stability of 100ppm. It operates within a temperature range of -30°C to 75°C and can handle a maximum supply voltage of 3.63V. The oscillator is available in a tape and reel packaging with 1000 units per package and features a standard mount for surface mount technology.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Citizen CSX532FBC-16.384M-UT technical specifications.
| Package/Case | Ceramic |
| Frequency | 16.384MHz |
| Frequency Stability | 100ppm |
| Height | 3.2mm |
| Length | 5mm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Duty Cycle | 60% |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Mount | Standard |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CSX532 |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 3.2mm |