This 2-pole relay has a contact current rating of 2A and a coil current of 40mA. The coil power consumption is 200mW with a resistance of 125 ohms. It has a release time of 4ms and is suitable for PCB mounting. The operating temperature range is -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 40mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 125R |
| Contact Current Rating | 2A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Height | 9.2mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | PCB |
| Number of Poles | 2 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Release Time | 4ms |
| Width | 14.8mm |
| RoHS | Compliant |