This 300V 28AWG flat cable features 15 conductors and measures 300foot in length. It has a PVC insulation material and is unshielded. The cable is available in multiple colors and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -10°C. It is approved to UL standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | UL |
| Color | Multiple |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Length | 300foot |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Cable |
| Number of Conductors | 15 |
| Package Quantity | 1 |
| Pitch | 0.039inch |
| Ribbon Thickness | 0.035inch |
| Shielding | Unshielded |
| Voltage Rating | 300V |
| Wire/Cable Gauge | 28AWG |
| Wire/Cable Type | Flat |
| RoHS | Compliant |