Single Conductor Cable 16AWG 152.4m 2.9mm Tinned Copper White 300V Reel
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Single Conductor Cable |
| Size | 16AWG |
| Maximum Outer Diameter | 2.9mm |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Jacket Color | White |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Max Voltage Rating | 300V |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |