20 AWG hook-up wire featuring a 1.9 mm maximum outer diameter. Conductor material is tinned copper, supporting a maximum voltage rating of 300V. Operating temperature range spans from -30 °C to 150 °C. This solid and stranded wire is supplied on a reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Hook-up Wire |
| Size | 20AWG |
| Maximum Outer Diameter | 1.9mm |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Max Voltage Rating | 300V |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |