Hook-up Wire 16AWG 152.4m 2.55mm Tinned Copper 3000V Reel
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Hook-up Wire |
| Size | 16AWG |
| Maximum Outer Diameter | 2.55mm |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Max Voltage Rating | 3000V |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |