The 3RHP2440D12 is a contactor relay from Crydom with a non-latching coil type, rated for 12mA at 1kR and 240V AC, and 12V DC. It has a current rating of 40A and is available in a module package. The relay is suitable for panel, chassis mount, flanges, and DIN rail mounting. It operates within a temperature range of -20°C to 75°C and is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom 3RHP2440D12 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Coil Current | 12mA |
| Coil Resistance | 1kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 240V |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Current Rating | 40A |
| Load Current | 40A |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 240V |