The BAS40-06T-7 diode is a surface mount device with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum forward surge current of 600mA and a maximum reverse current of 200nA. The diode is packaged in a SOT-523 case and is available in quantities of 3000. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Diodes BAS40-06T-7 technical specifications.
| Package/Case | SOT-523 |
| Forward Current | 200mA |
| Height | 0.75mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 600mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 200nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600mA |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| RoHS Compliant | No |
| Series | BAS40-06 |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.8mm |