Diodes DMNH6009SPS technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current @ TC=25°C | 95A |
| Continuous Drain Current @ TC=100°C | 67A |
| Pulsed Drain Current | 380A |
| Drain-Source On-Resistance Max @ VGS=10V | 7.3mΩ |
| Drain-Source On-Resistance Max @ VGS=4.5V | 15mΩ |
| Gate Threshold Voltage Max | 3V |
| Input Capacitance | 1882pF |
| Output Capacitance | 374pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 111pF |
| Total Gate Charge @ VGS=4.5V | 18.5nC |
| Total Gate Charge @ VGS=10V | 37.3nC |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 1.5°C/W |
| Operating and Storage Temperature Range | -55 to +175°C |