Diodes DMTH6006SPS technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 100A |
| Continuous Drain Current (TA=25°C) | 17.8A |
| Drain-Source On-Resistance | 6.2 maxmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Total Power Dissipation | 107W |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 1.4°C/W |
| Operating Junction Temperature | -55 to +175°C |
| Input Capacitance | 1721pF |