Diodes DMTH8004LPS technical specifications.
| FET Type | N-channel enhancement mode |
| Drain-Source Voltage | 80V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 100A |
| Pulsed Drain Current | 400A |
| Continuous Body Diode Forward Current | 83A |
| Avalanche Current | 35A |
| Avalanche Energy | 183.7mJ |
| Power Dissipation at Case | 125W |
| Operating and Storage Temperature Range | -55 to +175°C |
| Drain-Source On-Resistance at 10 V | 3.8 maxmΩ |
| Drain-Source On-Resistance at 4.5 V | 5.3 maxmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 1.3 to 2.8V |
| Zero Gate Voltage Drain Current | 1 maxµA |
| Input Capacitance | 4979 typpF |
| Output Capacitance | 1166 typpF |
| Reverse Transfer Capacitance | 71 typpF |
| Total Gate Charge at 10 V | 81 typnC |
| Turn-On Delay Time | 8.5 typns |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 1.2°C/W |