Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Eaton 1245HC80-RTR technical specifications.
| Current Rating | 80A |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| Voltage Rating (DC) | 72V |
| Interrupting Rating @ 125Vac | 500A |
| Interrupting Rating @ 72Vdc | 1000A |
| Typical Resistance | 0.44mΩ |
| Typical Pre-arcing I²t | 1700A²s |
| Operating Temperature | -55 to +125°C |
| Dimensions | 12.30 x 4.50 x 4.50mm |