EATON MOELLER PLS6-B16/2 Thermal Magnetic Circuit Breaker, 415 VAC, 48 VDC, 16 A, 2 Pole, DIN Rail
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Eaton PLS6-B16/2 technical specifications.
| Current Rating | 16A |
| Depth | 60mm |
| Length | 80mm |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | PLS6 |
| Voltage Rating | 400V |
| Voltage Rating (AC) | 415V |
| DC Rated Voltage | 48V |
| Width | 35mm |