Ebm-Papst RL48-19/12 technical specifications.
| Airflow | 16.5CFM |
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Bearing Type | Ball |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 435mA |
| Depth | 76mm |
| Height | 27mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 76mm |
| Material | Plastic |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Mount | Flanges |
| Mounting Hole Spacing | 45.7mm |
| Noise | 51dBA |
| Noise Level | 51 dB |
| Operating Frequency | Not RequiredHz |
| Operating Supply Voltage | 13.8V |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RPM | 4400RPM |
| Series | RL48 |
| Size | 76mm |
| Speed | 4400RPM |
| Static Pressure | 0Pa |
| Termination | Leads |
| Voltage Rating | 12V |
| DC Rated Voltage | 12V |
| Weight | 0.165lb |
| Width | 27mm |