Ebm-Papst RL65-21/12H technical specifications.
| Airflow | 35.8CFM |
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Bearing Type | Ball |
| Package/Case | Axial |
| Depth | 93.5mm |
| Height | 93.5mm |
| Lead Length | 310mm |
| Length | 97mm |
| Material | Plastic |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Power Dissipation | 16W |
| Mount | Flanges |
| Mounting Hole Spacing | 71mm |
| Noise | 69dBA |
| Noise Level | 69 dB |
| Operating Frequency | N/R |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 19.2W |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RPM | 4900RPM |
| Series | RL65 |
| Speed | 4900RPM |
| Static Pressure | 0Pa |
| Termination | Leads |
| Voltage Rating | 12V |
| DC Rated Voltage | 12V |
| Weight | 0.37lb |
| Width | 33mm |