ECS ECS-049-20-5PX-DN-TR technical specifications.
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150R |
| Frequency | 4.9152MHz |
| Frequency Stability | 100ppm |
| Frequency Tolerance | 30ppm |
| Height | 0.169inch |
| Length | 0.449inch |
| Load Capacitance | 20pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Series | CSM-7X-DN |
| Width | 0.189inch |