Search Results for "MIC5209-1.8YM"
Filters
MIC5209-1.8YM
Microchip
1.8V 0.5A SOIC-8 Linear Voltage Regulator
Datasheet
SOIC-8
Active
Number of Terminals:
8
Terminal Position:
DUAL
JEDEC Package Code:
R-PDSO-G8
Width:
3.94
MIC5209-1.8YM-TR
Microchip
1.8V LDO Regulator, 500mA, 16V In, SOIC, 75dB PSRR
Datasheet
SOIC-8
Active
Package/Case:
SOIC
Dropout Voltage:
350mV
Max Input Voltage:
16V