The EFM32TG210F32-QFN32 is a 32MHz microcontroller with 32KB of memory and 24 I/Os. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is powered by a supply voltage between 1.85V and 3.8V. The device features PWM and DMA peripherals and is packaged in a QFN-32 leadless package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Energy Micro EFM32TG210F32-QFN32 technical specifications.
| Package/Case | QFN |
| Frequency | 32MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 32KB |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.8V |
| Min Supply Voltage | 1.85V |