This 200-contact receptacle connector features a grey color, bronze contact material, and gold plating. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The connector is RoHS compliant and has a lead pitch of 2mm, with a row spacing of 2mm and a width of 50mm. It is terminated with press-fit contacts and has a height of 25.6mm and a length of 17.35mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 200 |
| Color | Grey |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Receptacle |
| Height | 25.6mm |
| Lead Pitch | 2mm |
| Length | 17.35mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 200 |
| Number of Rows | 8 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 2mm |
| Termination | Press-Fit |
| Width | 50mm |
| RoHS | Compliant |