
This 9-contact female through-hole connector features a gold contact plating and a tin and steel plating on the shell. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. The connector is rated for a maximum current of 5A and a voltage rating of 1kV. It is available in a series TMC with a shell size of E and a termination of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 12.5mm |
| Gender | Female |
| Length | 30.8mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Ports | 1 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2.75mm |
| Plating | Tin, Steel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | TMC |
| Shell Size | E |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 1kV |
| Width | 11mm |
| RoHS | Not Compliant |