
ERNI TMC Series Panel Mount Solder D-sub Connector Socket, 9 Way, 5A
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 5A |
| Gender | Female |
| Length | 30.8mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Panel |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Ports | 1 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2.77mm |
| Plating | Tin, Steel |
| Series | TMC |
| Shell Size | E |
| Termination | Solder |
| Width | 12.5mm |
| RoHS | Compliant |
