
This 9-contact terminal block features a through-hole mount and gold plating. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. The terminal block is rated for 7.5A and has a voltage rating of 1.2kV. It measures 30.8mm in length, 10.8mm in width, and 12.5mm in depth, with a pitch of 2.75mm and a shell size of E.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 7.5A |
| Depth | 12.5mm |
| Gender | Male |
| Length | 30.8mm |
| Max Current Rating | 7.5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Ports | 1 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2.75mm |
| Plating | Tin, Steel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | TMC |
| Shell Size | E |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 1.2kV |
| Width | 10.8mm |
| RoHS | Not Compliant |
