
The Erni 054596 is a 50-contact, 2-row, right angle SMC header with a current rating of 1.3A and an operating temperature range of -55°C. It is available in a surface mount package and is packaged on a tape and reel. The header features copper alloy contacts and a black color. The contacts are solder terminated and have a pitch of 1.27mm. The Erni 054596 is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMC |
| Color | Black |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 1.3A |
| Gender | Male |
| Length | 36.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 50 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 1.27mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMC |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |