
This 7-row terminal block features a 50mm length and 2mm pitch, with a maximum operating temperature of 125°C and minimum operating temperature of -55°C. The contacts are made of bronze with a gold plating. The terminal block is designed for press-fit termination and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 15.4mm |
| Gender | Male |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Rows | 7 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |