
Board Connector, 133 Contact(s), 7 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Press Fit Terminal, Locking, Receptacle,
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1.5A |
| Depth | 15.4mm |
| Features | Shielded |
| Gender | Male |
| Length | 38mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Columns | 19 |
| Number of Contacts | 95 |
| Number of Rows | 7 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERmet |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |