
The ERmet Series 8-position 176-contact right angle header from Erni is a through hole/edge/board mount connector. It features a contact material of bronze and gold plating. The header has a depth of 25.95mm and a length of 50mm, with a pitch of 2mm and a RoHS compliance of yes. It operates within a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 25.95mm |
| Gender | Female |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, Edge, Board |
| Number of Positions | 176 |
| Number of Rows | 8 |
| Orientation | Right Angle |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERmet |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |