
The ERmet Series 176-position 8-row right angle board-to-board header from Erni features a shielded design and is available in a 50mm length with a 2mm pitch. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The header is designed for through-hole, edge, or board mounting and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 26.3mm |
| Features | Shielded |
| Gender | Female |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, Edge, Board |
| Number of Positions | 176 |
| Number of Rows | 8 |
| Orientation | Right Angle |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERmet |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |