
Board Stacking Connector, 95 Contact(s), 5 Row(s), Female, Straight, 0.079 inch Pitch, Press Fit Terminal, Locking, Plug,
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Features | Shielded |
| Gender | Female |
| Length | 38.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Positions | 95 |
| Number of Rows | 5 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERmet |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |