
The ERmet 3-contact through hole backplane connector is a right-angle connector with a copper alloy contact material and gold plating, rated for 12.6A and 18A maximum current. It has a 2mm pitch and is available in a through hole package type. The connector has a operating temperature range of -55°C to 125°C and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 12.6A |
| Depth | 14.3mm |
| Gender | Male |
| Length | 22.3mm |
| Max Current Rating | 18A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, Edge, Board |
| Number of Columns | 4 |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ERmet |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |
