
The MICROSTAC header is a 6-position, surface mount connector with a current rating of 2A and a pitch of 0.8mm. It is available in a shrouded and unshrouded configuration and is packaged on a tape and reel. The header has a gold-plated copper alloy contact material and a gold termination. It operates over a temperature range of -55°C to 105°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Black |
| Contact Material | Copper Alloy, Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 2A |
| Depth | 4.1mm |
| Length | 7.16mm |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 0.8mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MICROSTAC |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
