
This female 8-row header features a straight orientation and press-fit termination. It is made from bronze with a gold plating and has a 2mm pitch. The header is designed for use in applications with operating temperatures ranging from -55°C to 125°C. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Female |
| Length | 50.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Rows | 8 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |