This Erni 133150 connector features a female RJ11 modular design with a right-angle orientation and 6 positions loaded. It has a maximum current rating of 1.5A and is rated for operation between 0°C and 70°C. The connector is packaged in a tray and has a pitch of 2.54mm. It is made with a bronze contact material and features a gold plating. The RoHS compliant connector is designed for use in through-hole applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 20.57mm |
| Gender | Female |
| Length | 13.2mm |
| Max Current Rating | 1.5A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions Loaded | 6 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |