
This Erni 133723 connector features a 7-position female right angle RJ11 modular design with a 2.54mm pitch. It is constructed with a bronze contact material and gold plating. The connector has a length of 15.88mm and a depth of 21.59mm. It is designed for use in temperatures ranging from 0°C to 70°C and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 21.59mm |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Length | 15.88mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions Loaded | 7 |
| Orientation | Right Angle |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |