
This is an RJ11 female connector with 8 positions and a 2.04mm pitch. It is designed for use in applications with operating temperatures between 0°C and 70°C. The connector has a right-angle orientation and is packaged in a tray. It is made with bronze contacts that are plated with gold and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 15.75mm |
| Gender | Female |
| Length | 16.26mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.04mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |