
The Erni 154211 is a through hole D-subminiature connector with a current rating of 3.5A and an operating temperature range of -55°C to 125°C. It features a copper alloy contact material with gold plating and is packaged in a tray. The connector is RoHS compliant and has a termination of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Erni 154211 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 3.5A |
| Depth | 19.1mm |
| Length | 53mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Erni 154211 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.