
Conn Board to Board F 80 POS 1.27mm Solder RA SMD T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1.2A |
| Depth | 10.47mm |
| Gender | Female |
| Length | 55.88mm |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 80 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 1.27mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMC |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |