
This Erni connector features a contact material of copper alloy with gold plating, and a current rating of 3.5A. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The connector is packaged in a tray and is RoHS compliant. It has a press-fit termination and is designed for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 3.5A |
| Depth | 19.6mm |
| Length | 39.1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Press-Fit |
| RoHS | Compliant |