
The 3-row female socket connector features a contact material of copper alloy, nickel, and gold with a gold plating. It has a current rating of 2A and is designed for operation between -55°C and 125°C. The connector is mounted via socket and has a termination of solder. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper Alloy, Nickel, Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 2A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Socket |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |